W ciągu dnia wiele czynników psychofizycznych ma wpływ na jakość snu w nocy. Najczęściej zaburzają go rzeczy, które z góry bagatelizujemy. Odpowiednia dieta, ruch, oświetlenie czy wygodny materac to żelazne podstawy.

Warto poświęcić więcej uwagi na higieniczny sen gdyż, nocny relaks, to więcej energii o poranku i większa szansa na udany dzień. Udany dzień, to dobre nastawienie przed snem, a więc spokojna noc. I tak w kółko. W efekcie ubocznym prawidłowego wysypiania się, jesteśmy piękniejsi i szczuplejsi. Jeżeli to wciąż za mała zachęta, poniżej podpowiem kilka sprawdzonych naturalnych sposobów:

1. Regularność snu

Regularność snu – człowiek od zawsze żyje wg jakiegoś zegara, czy to biologiczny, czy słoneczny, na wszystko jest odpowiednia pora, na sen również. Człowiek pierwotnie zasypiał tuż po zachodzie słońca, a budził się skoro świt, z energią do polowania i wędrówki.

Obecnie tryb dnia wygląda nieco inaczej, ale regularność zasypiania i budzenia się o podobnych godzinach jest godna zachowania.

2. Nie objadaj się

Nie objadaj się przed snem, w gwoli wyjaśnienia – lekka kolacja to nie nadrabianie wszystkich ominiętych posiłków z całego dnia. Dostarczanie pokarmu, służy temu, by mieć energię, biegać i załatwiać sprawy dnia bieżącego.

Wieczorem, kolacja ma posłużyć tylko i wyłącznie zagłuszeniu burczącego brzucha, porcja musi być niewielka „jak dla ptaszka”, a przynajmniej nie większa niż wielkość Twojej pięści.

3. Unikaj słodkich napojów

Lekka kolacja nie upoważnia do spożywania słodkich napojów wieczorem, podniesiony cukier we krwi, skutecznie przeprowadzi Cie przez noc bezsennością.

Alkohol też nie jest dobrym sprzymierzeńcem.

Być może zaśniesz szybciej ALE jakość snu pozostawia sobie wiele do życzenia. Kofeina, energetyki, jak już musisz to tylko do południa. Zawarte w nich substancje, długo utrzymują się we krwi i zbyt późno spożyte mogą zaburzyć zaśnięcie. Sposób babuni na dobry smaczny sen, to ciepłe mleko z odrobiną miodu lub klasyczna melisa, bez cukru.

4. Aktywność fizyczna

Bo w zdrowym ciele… łatwiej się zasypia! Po całym dniu pracy, czy uczelni warto dać odpocząć głowie i wprowadzić ciało w ruch, poprawić krążenie, wyrzucić frustracje, dotlenić mózg i uwolnić endorfiny. Tak przygotowane ciało, wieczorem będzie spragnione zatopienia się w łóżku, a rozluźniona głowa zapadnie w głęboki sen.

5. Gorąca kąpiel

Po wysiłku, zafunduj sobie gorącą kąpiel. Zapal świece, dodaj kilka kropel orientalnego zapachu, włącz dobrą muzykę, może być lekki jazz.

Ciepła woda niech rozluźni mięśnie, a muzyka i aromat niech rozwieją troski. To prezent od Ciebie dla Ciebie za to, że świetnie spędziłaś dzień. Niech kąpiel będzie wstępem do wyciszenia przed snem.

6. Odłóż telefon

Statystycznie, ludzie przed snem, oglądają telewizję lub siedzą z nosem w telefonie. Nie jest to najlepsze preludium do snu, gdyż niebieskie, jaskrawe światło LED ze smartfona wybudza organizm.

Takie barwy kojarzą się ze świtem, a więc organizm dostaje sygnał, że to pora do działania, a nie spania. Znacznie lepiej wziąć kubek melisy, dobrą książkę i poczytać przy świetle o ciepłej barwie. Nim się obejrzysz, zaśniesz jak dziecko.

7. Zadbaj o sypialnię

Sypialnia – jej wystrój, to kolejna cegiełka do higienicznego odpoczynku. Sypialnia MUSI być przytulna. Puszysta wykładzina, miękkie tkaniny, lejące zasłony, nienachalne oświetlenie, wszystko w ciepłych i stonowanych barwach. Otwórz okno na wieczór, świeża porcja tlenu jest wskazana podczas odpoczynku.

8. Relaksacyjna muzyka

Nie każdy jest fanem, niektórym pomaga, a jeszcze inni nie wyobrażają sobie bez niej, ani jednej nocy. Na pewno warto sprawdzić na własnej poduszce.

W internecie jest wiele rodzajów dźwięków: deszczu, szumu fal, mew, fortepianu, co kto lubi. Ważne, aby słuchać przy zgaszonym świetle, głośność ledwie słyszalna, tak żeby nie wybudzała, a wręcz pomogła wyobraźnią przenieść się na plażę skąd dochodzą dźwięki.

Godne polecenia kanały YouTube z muzyką relaksacyjną:

9. Pozbądź się stresu

Stres – to największy pogromca snu. Kładziesz głowę na poduszce, gasisz lampkę, a mózg przypomina Ci, że masz niewyjaśnione sprawy, które wypadałoby TERAZ przeanalizować.

Nie! Nie przynoś problemów do łóżka. Z problemami uporasz się rano, wyspana i gotowa się z nimi uporać. Wieczorem myśl tylko o pozytywnych rzeczach, łatwo powiedzieć….

Odwróć uwagę, licz barany, poczytaj książkę, przypomnij sobie najlepsze wakacje w życiu, zacznij marzyć – teraz nikt Ci nie zarzuci, że bujasz w obłokach, korzystaj!

10. Zadbaj o to na czym śpisz

Łóżko – to fundament dobrego snu. Nie oszczędzaj, przesypiamy aż 1/3 życia, to wystarczająco dużo czasu na inwestycję, która zwróci się z nawiązką. Łóżko musi zapraszać wyglądem, ładna rama, porządna pościel i wygodny materac.

Bez tych akcesoriów cały artykuł nie ma sensu. O ile rama i pościel to kwestia wyglądu, działa na poczucie estetyki, to materac odgrywa główną rolę. Na rynku jest wiele rodzajów i nie każdy musi się na tym znać. Wystarczy wywiad ze sprzedawcą, aby wybrać ten idealny.

Obecnie prym wiodą materace termoelastyczne, które nie wywierają ucisku na ciało. Komu zdarzyło obudzić się ze zdrętwiałą ręką? Termoelastyka działa pod wpływem temperatury ciała, a nie jego ciężaru. Otula każdą kończynę, zapewniając podręcznikowe ułożenie kręgosłupa.

Odpowiednio dobrany materac potrafi odmienić jakość snu o 180 stopni. Pamiętaj, żeby rano zawsze znaleźć czas na pościelenie łóżka, w końcu jak sobie pościelisz…tak się wyśpisz 🙂