Kiedy Ty śpisz, Twój organizm pracuje
Żyjemy w czasach coraz większej świadomości dotyczącej zdrowia fizycznego oraz dobrego samopoczucia psychicznego. Jedno z drugim jest bardzo mocno skorelowane, gdyż na to jak w efekcie się czujemy, składa się seria decyzji jakie podejmujemy każdego dnia (i nocy).
W nocy, kiedy Twoje ciało jest w stanie spoczynku, organizm mocno pracuje, aby zapewnić Ci jak najlepszy start o poranku, ale do tego potrzebuje czasu. Można pokusić się o stwierdzenie, że to praca na pełny etat, gdyż +/- 8 godzin, tyle potrzebuje organizm na wykonanie swoich nocnych zadań.
Każde odchylenie od normy np. zarywania w nocy, czy niedoboru snu, odbije się na dziennym funkcjonowaniu, przy czym uczucie niewyspania to najmniejsze z uciążliwych konsekwencji.
Nie tłumacz się, że niedosypiasz przez nadmiar obowiązków, bo sen to jeden z tych obowiązków, który MUSI zostać spełniony, aby móc realizować kolejne.
W drugą stronę to dużo bardziej kuleje.
Niedobór snu – konsekwencje
- LIBIDO
Po nocy bez snu, nie w głowie Ci nocne igraszki. nie masz siły i czujesz się bardziej niż zwykle sfrustrowana. Brak aktywności seksualnych, potęguje frustracje i znowu wpadamy w błędne koło.
Nocą, wśród mężczyzn wydziela się najwięcej testosteronu. Zaburzając rytm nocy zakłócasz wydzielanie ów hormonu, przez co popęd seksualny bezlitośnie spada.
2. WAHANIA NASTROJU
Niewysypianie się prowadzi do nadmiernej wrażliwości na bodźce zewnętrzne. Wówczas dużo łatwiej nam wyładować emocje na zupełnie niewinnej osobie, a nasze reakcje często są bezpodstawne.
Wahania wywołane bezsilnością, poczuciem osłabienia, nie rozumienia i wyczerpania. Pogorszona kondycja psychiczna pogłębia kłopoty z zasypianiem, a te pogarszają nastrój. Są to wzajemnie napędzające się aspekty.
3. PROBLEMY Z WAGĄ
Brak snu sprzyja przybieraniu na wadze. Zaburzona praca gospodarki hormonalnej niestety zwiększa łaknienie i jednocześnie gorzej radzi sobie z trawieniem. Nocne podjadanie kończy się na tym, że organizm zamiast skupiać się na istotnych procesach regenerująco stabilizujących, “traci” energię na procesy trawienne, a spożyte kalorie nie zostaną spalone.
Pamiętaj, że pokarm to paliwo, które ma Ciebie napędzać w ciągu dnia. Późnym wieczorem dążymy do uspokajania organizmu i wytracania prędkości.
Noc bez snu to 3x większe ryzyko infekcji
4. SPADEK ODPORNOŚCI
Niewyspany człowiek, to słabszy organizm – łatwy cel dla infekcji, wirusów i bakterii.
Jeżeli nie zadbasz o zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych jak sen czy jedzenie, Twój organizm nie będzie na tyle odporny by zwalczać ogromne ilości szkodliwych drobnoustrojów z powietrza.
Mniej lub bardziej groźne, bardzo szybko rozpoznają słabego “rywala” by móc na nim żerować.
Wśród “nocnych marków”, ryzyko złapania infekcji jest 3x większe od tych przesypiających zalecane 7-8h.
5. KONCENTRACJA, MIGRENA
Nieprzespana noc lub sen kiepskiej jakości znacząco wpływają na efektywność koncentracji jak i prędkość reakcji na bodźce. Spadkom koncentracji bardzo często towarzyszą migreny. Ćmiący ból w głowie wpływa na satysfakcjonujące wywiązywanie się z pracy, czy nauki. Towarzyszy wówczas wrażenie jakby wszystko “odbijało się” od głowy zamiast do niej “wpadać”.
Spowolniony czas reakcji, szczególnie wśród kierowców może ciągnąc za sobą smutne i nieodwracalne żniwo.
Noc bez snu jest kompletnie bezsensu.Szkoda, żyć na 50% możliwości tylko dlatego, że poświęciliśmy 1 – 2 godziny na obejrzenie kolejnego odcinka serialu, czy też wykonywanie ponad ambicjonalnych czynności, dokończenia pracy, czy innych niezrozumiałych zadań. Więcej przyjdzie nam za to zapłacić, niż zyskamy.
Warto o tym pamiętać i nie zarywać nocek – jutro też jest dzień! 🙂
Sprawdź także: jak zadbać o zdrowie kręgosłupa!