(Nie)Zdrowy kręgosłup, 70% Polaków skarży się na przewlekły ból pleców

Zdrowy kręgosłup dla ciała jest są jak stabilny fundament w architekturze. Jeżeli nie będzie miał solidnych podstaw, nie udźwignie ciężaru jakim go obarczasz każdego dnia.
Siedzący tryb życia w biurze, przesiadka do samochodu, skutecznie pracują na garbienie się czy skoliozę. Spanie na niewygodnym podłożu może potęgować bolesne schorzenia i nienaturalne skrzywienie podczas leżenia.
Brak aktywności fizycznej osłabia mięśnie utrzymujące szkielet we właściwej pozycji.
Na anatomiczną postawę ma wpływ wiele czynników. Od diety począwszy przez ćwiczenia i profilaktykę na komfortowym śnie kończąc.
Opiszemy proste sposoby do wdrożenia, które pozwolą skutecznie odciążyć kręgosłup i utrzymać go w słusznej kondycji na długie lata.

 1. DIETA

3 na 5 Polaków ma nadwagę. Ból pleców znacznie częściej spotyka osoby otyłe, gdyż dodatkowy ciężar powoduje nacisk na krążki międzykręgowe powodując ich deformację. W tym samym stopniu obciążone są stawy. Zaniechanie wprowadzenia diety i redukcji kilku kilogramów może się przyczynić do stanów zapalnych o pogłębiających bolesnych schorzeń ortopedycznych.
Pod określeniem dieta kryje się dobór wartości odżywczych odpowiedzialnych za właściwe funkcjonowanie organizmu, ale także ograniczenia kaloryczne.
Dążenie do właściwego BMI (wskaźnik masy ciała) to podstawa zdrowego kręgosłupa.

Wartości odżywcze z pożywienia pracują dla Twojego kręgosłupa i całego organizmu

 • Ryby morskie takie jak śledź, makrela, tuńczyk czy flądra są bogate m.in. w mikro i makroelementy, białko przyswajalne w 90% czy witaminę D3. Spożywane raz lub dwa razy w tygodniu ryby, znacznie przyczynią się do sprawnego funkcjonowania układu kostnego, ale nie tylko. Zawarte w rybach kwasy tłuszczowe OMEGA 3 działają przeciwzapalnie oraz usprawniają pracę stawów, ich ruchomość i elastyczność. Wspomagają wchłanianie wapnia i fosforu odpowiedzialnych za mocne kości.
  (Dodatkowo Omega 3 korzystnie wpływa na pracę mózgu, serca i wzroku)
ryby
 • Warzywa i owoce – zawierają przeciwutleniacze i odgrywają dużą rolę w produkcji kolagenu, czyli składnika młodości. Kolagen to główny składnik tkanki łącznej (czyli aż 25% masy ciała), która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie stawów i ścięgien, jak dobrze naoliwione zawiasy.
  W Twoim jadłospisie powinny znaleźć się m.in:
  jarmuż (najzdrowsze warzywo na świecie), buraki, marchew, kapusta, papryczka chilli (ma więcej witaminy C niż cytrusy), szpinak, szparagi.
 • Nabiał – jest źródłem białka i wapnia.
  Wapno wzmacnia kości, przeciwdziała osteoporozie. Białko jest budulcem chrząstki stawowej.
  Wbrew pozorom na myśl o nabiale nie sięgaj po mleko. Poza okresem dziecięcym, dorosły organizm wyzbywa się enzymów trawiennych mleko. Ponadto nie wnosi dla ciała żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie, jest ciężkostrawne i osłabia kości. Nabiałem możesz się posiłkować np. z twarogu, jaj, jogurtu naturalnego, czy kefiru.
 • Witaminy wzmacniające kręgosłup:
  – witamina D, jej niedobór grozi krzywicą występującą najczęściej u dzieci
  – witamina B12 wzmacnia komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym

Sport to zdrowie, ale czy dla pleców?

Pływanie – Matka wśród dziedzin sportu. Jest zalecana osobom w każdym wieku, gdyż nie obciąża stawów, jak to często ma miejsce przy ćwiczeniach na lądzie.
Kluczową rolę odgrywa wzmocnianie mięśni całego ciała przy jednoczesnym odciążeniu kręgosłupa.
To zdecydowanie najlepsze połączenie dla zdrowej aktywności fizycznej.
Uaktywnia stawy między kręgowe, co sprzyja amortyzacji szkieletu.
Utrzymując się na powierzchni wody wzmacniasz także układ oddechowy i układ krążenia krwi.
Pływając różnymi stylami wzmacniasz różne partie ciała:
kraulem, zmniejsza ból w odcinku lędźwiowym i rozluźnia okalające mięśnie 
grzbietem, wzmacnia mięśnie brzucha, gorsetu, zmniejsza ból w odcinku szyjnym
żabką rozluźnia odcinek dolny pleców i wzmacnia kark dążąc do prostowania sylwetki.

swimming

2. Nordic Walking – to sport zyskujący na popularności i bardzo dobrze.
Spacer jest wskazany każdemu, gdyż nie obciąża stawów jak np. bieganie, a jednak pracują wszystkie mięśnie i nie trzeba mieć do tego atletycznej kondycji.
Organizm dotlenia się i poprawia krążenie krwi. Natomiast tak jak każdą aktywność fizyczną i tę można wykonywać lepiej i skuteczniej. W tym celu chwyć kijki teleskopowe, które nie dość, że ułatwiają poruszanie, to wymuszają prostowanie sylwetki. Dzięki temu angażujesz do pracy również górne partie ciała uzyskując najzdrowszy trening ogólnorozwojowy. Nordic Walking odciąża kręgosłup i wzmacnia mięśnie stabilizujące.

nordic walking

Zdrowe plecy, czy wiesz na czym śpisz?

 1. Jak spać, żeby się wyspać?
  Zdrowy kręgosłup wymaga podłoża, które zagwarantuje mu pełną regenerację w trakcie nocy. Najczęstsze przewlekłe bóle pleców dotyczą odcinka lędźwiowego i szyjnego. Bóle mogą się pogłębiać i prowadzić do poważnych schorzeń, jeżeli mimo zdrowego trybu życia, nie zagwarantujesz im dobrego legowiska. Noc to czas kiedy kręgosłup MUSI odpocząć i się zregenerować. Żeby tak się stało, plecy muszą zostać całkowicie odciążone, abyś obudził się wypoczęty, a bóle stopniowo ustępowały.

  Jakie podłoże gwarantuje komfortowy sen?
  Przede wszystkim medyczne, które przeszły badania kliniczne, zatwierdzające prozdrowotny wpływ na postawę anatomiczną w trakcie spoczynku.
  Materace termoelastyczne są zarejestrowane jako lek na 8 % vacie, posiadają dokumentację zatwierdzającą ich zbawienne działanie przy bolesnych dolegliwościach ortopedycznych.
  Piana termoelastyczna pracuje pod wpływem temperatury ciała, a nie jego ciężaru. Doskonale dopasowuje się do kształtu sylwetki, nie wywiera nacisku zwrotnego, który powoduje drętwienie kończyn, a Ty budzisz się „pognieciony” i mniej wyspany niż przed pójściem spać.

  Foam Royal to Polski producent materacy medycznych z certyfikatem URS
  Sprawdź najwyższej jakości piany termoelastyczne zarejestrowane jako lek na wady kręgosłupa.
  —–> materace medyczne

Zdrowy kręgosłup – podsumowanie

Kręgosłup każdego dnia pracuje na pełnych obrotach, aby wykonywać zaplanowane przez Ciebie czynności. W wyniku wygodnego, a więc siedzącego trybu życia bóle pleców i schorzenia kręgosłupa dopadają nas coraz szybciej. Dopóki w rozsądny i świadomy sposób o niego nie zadbasz, stan będzie się jedynie pogarszał.
Wprowadź do swojej diety pyszne posiłki bogate w wartości odżywcze zamiast prostych węglowodanów i cukrów prostych. To puste kalorie, które nie wnoszą absolutnie żadnych wartości odżywczych, a jedynie „zaśmiecają” organizm. Aktywność fizyczna jest wskazana pod każdym aspektem zdrowotnym. Nie musi być to morderczy trening, lecz regularny spacer, na który na pewno znajdziesz czas. To na czym śpisz ma znaczenie. Przesypiasz ok. 25 lat! Zagwarantuj kręgosłupowi najlepszy materac, a poprowadzi Cię jeszcze przez długie lata.

Wstawaj razem z nami! Artykuł 10 sposobów na Dzień DOBRY raz na zawsze odmieni Twoje poranki 🙂