Kilka porad produktywności podczas pracy zdalnej

Praca zdalna, dla jednych błogosławieństwo dla innych zmora. Od ostatniego roku nasza rzeczywistość uległa pewnym zmianom przez co chcąc, nie chcąc pojawiły się ograniczenia ilości osób na przestrzeni biurowej. Część pracowników została oddelegowana do pracy z domu.
Wiadomo jak to jest w domu, dużo rzeczy rozprasza, rozleniwia, a dodatkowo domownicy zreguły nie pomagają w koncentracji. Biegające dzieci, sterta rzeczy do sprzątnięcia i ta łatwość oderwania się od obowiązków sprawia, że praca z domu stała się nie lada wyzwaniem.

Jak zatem się zorganizować i przede wszystkim zmotywować, aby przekuć piętno w przywilej.

check list

1. HARMONOGRAM

Nie ma porządnej organizacji bez check listy. Wyznacz sobie cele. Zanotuj na kartce zadania, które musisz wykonać w ciągu dnia. Zaplanuj deadline przed jego właściwym terminem. Bez odhaczonych podpunktów nie zakończysz swojego home office’u. Nie rozciągaj swojej pracy na cały dzień bo to bez sensu. Ani się nie napracujesz, ani nie odpoczniesz, a dzień niemiłosiernie ucieknie. Zarywanie nocy żeby dokończyć projekt, który normalnie zająłby 2 godziny, to zły pomysł. Rozreguluje twój biologiczny zegar okołodobowy, a z każdą taką “nocką” obniżasz swoją produktywność na następny dzień.

2. ZASADA 10 MINUT

Nawet jeżeli masz opór, żeby zabrać się nawet za rutynowe zadanie służbowe, a wszystko oprócz tego wydaje się atrakcyjniejsze… Sprzątanie domu, koszenie ogródka, czy nawet przemalowanie ścian w mieszkaniu – kto tego nie zna? Nie idź na łatwiznę, zrób wyzwanie 10 minut.
Tzn. oswój się z myślą, że rozpoczniesz zadanie, ale na bardzo krótko i potem zrobisz przerwę na kawę.
Z psychologicznego punktu widzenia najgorzej jest cokolwiek zacząć, następnie po 10 minutach najczęściej nie wykonujemy obiecanej przerwy tylko kontytuujemy pracę.
Pamiętaj, co z oczu to z serca.

Praca zdalna to przywilej

home office

3. DOMOWY OFFICE

Wykorzystaj zalety płynące z tego, że jesteś w domowych pieleszach. Możesz robić rzeczy, których zdecydowanie nie wypadałoby robić w biurze. Kawka, nogi na stół, chwila relaksu.
Siedzenie przy biurku w dresie jest zdecydowanie wygodniejsze niż w garniturze prawda? Puść ulubioną muzykę, zapal świeczki, kadzidełka, rozpyl olejki eteryczne. Wówczas kolejne zmysły zostaną pozytywnie zaspokojone. Za plecy włóż poduszkę z masażem, czyż nie lepiej? Takie cuda tylko na home officie.

work with dog

4. UMOWA Z DOMOWNIKAMI

Praca zdalna, mimo że wykonywana w domu, to dalej PRACA – źródło Twoich przychodów i utrzymania rodziny. Nie daj sobie wejść na głowę domownikom.
Wyznacz godziny, w których odcinasz się od spraw prywatnych – czapka niewidka, słuchawki na uszy i pełne skupienie na pracy. 

W momencie gdy cały czas ktoś lub coś odrywa Cię od pracy, wydłuża proces jej ukończenia. Czym dłuższy proces ukończenia, tym później będziesz miała czas dla najbliższych, błędne koło.

segregatory

5. PORZĄDEK MUSI BYĆ!

Porządek w przestrzeni to porządek w głowie. Przygotuj swoje miejsce pracy, postaraj się, aby w pokoju panował ład i porządek, a na stole tylko niezbędne rzeczy do wykonania pracy.
Segreguj dokumenty, prędzej czy później będziesz potrzebowała, któregoś dokumentu i zafundujesz sobie niepotrzebny stres poszukując go w stercie bałaganu. Najlepiej przygotuj przekładki, półeczki czy segregatory na tematyczne ułożenie papierów. Dzięki temu nawet w środku nocy znajdziesz dokument o jakim sobie przypomnisz.

6. PRZYGOTUJ SIĘ.

Nastaw budzik na godzinę tak jak zwykle chodziłaś do pracy. Paca w domu nie oznacza przemykania się cały dzień w pidżamie. Weź prysznic, załóż świeże rzeczy, możesz nawet nałożyć lekki makijaż. Okazuje się, że jeżeli przygotowujemy się do pracy tak jak stacjonarnie, mózg łatwiej przestawi się z trybu domowego na tryb służbowy.
Wyłącz telefon, a przynajmniej wyłącz internet.
Nic tak nie rozprasza jak dźwięk powiadomień z social mediów.

Praca zdalna z łóżka? Tak, ale…

home office

8. ZADBAJ O KOMFORT

Praca zdalna z łóżka – czemu nie? Nie zalecamy przesiadywania w łóżku przez całą dobę, ale częsta zmiana pozycji jest wskazana podczas wykonywania pracy.
Zaleca się co jakiś czas odejść od biurka w ramach przerwy poruszać się, zrobić kilka pajacyków lub przejść się dookoła budynku. Dotlenisz się i poprawisz krążenie. Taka praktyka powoduje lepszą pracę mózgu i koncentrację. Jeżeli przy zmianie miejsca pracy postanowisz się przenieść z biurka do łóżka bo tak Ci wygodniej, bardzo proszę.

Materac musi być bardzo wygodny i spełniać pewne określone warunki. Musi wspomagać układ krążenia krwi i gwarantować odciążenie kręgosłupa. Obecnie najlepszymi na rynku materacami do spania, leżenia czy pracowania jest termoelastyka. Nie wywiera nacisku zwrotnego i nie powoduje drętwienia kończyn, co jest niezwykle istotne w przypadku długiego przebywania w jednej pozycji. Dodatkowo piana jest bardzo higienicznym materiałem. Odprowadza wilgoć, zapewnia skuteczną przewiewność, dzięki czemu nie rozwijają się w nim roztocza, czy pleśń. W razie potrzeby pokrowiec można z łatwością wyprać w pralce i tego samego dnia będzie suchy, gotowy do ponownego nałożenia.

8. WYPRACUJ NAWYKI

Wstawaj z samego rana. Dzień będzie dłuższy, a Ty będziesz miała więcej czasu na dopełnienie swoich obowiązków prywatnych i służbowych.
Po 7-8 godzinach snu Twój organizm jest dostatecznie wypoczęty jeżeli pozwolisz sobie na “nadgodziny” wylegiwania w łóżku może to spowodować odwrotny skutek mianowicie zmęczenie i ospałość.
Jeżeli planujesz prace z łóżka upewnij się, że najpierw porządnie się rozbudzisz, zjesz śniadanie, weźmiesz prysznic, ubierzesz się i pościelesz łóżko. Praca z tak wygodnego miejsca ma sens tylko wtedy, kiedy potrafisz utrzymać samodyscyplinę.
Warto spróbować 🙂

Jeżeli ten artykuł wydał Ci się pomocny sprawdź proszę 7 pięknych powodów dla których warto się wysypiać