Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz

Na DZIEŃ DOBRY – musisz sobie zdawać sprawę, że od tego jak zaczniesz dzień będzie miało ogromny wpływ na jego dalszy przebieg. Rozpędź pozytywną kulę energii na cały tydzień! Możemy Ci powiedzieć, żebyś np. nie wstawała lewą nogą, ale nie wiemy czy istnieją ku temu wiarygodne badania amerykańskich naukowców 😉

Natomiast wiemy, że o poranku występuje podwójna grawitacja pod ciepłą kołdrą, z której TAK trudno się wygramolić… Włączasz jedną…. drugą…. trzecią drzemkę….. ZZZzzzzzZZZZzzzz, a później panika „spóźnię się do pracy”!

Warto zmienić kilka nawyków, a niektóre wprowadzić w życie, aby opieszałe wypełzanie z łóżka już nie stanowiło trudności na skalę Mount Everestu.

  1. KTO RANO WSTAJE…

Wielu autorytetów biznesu, którzy mieliby wskazać jeden z podstawowych czynników  stylu życia jaki determinuje sukces, wskazałoby wczesne wstawanie. Wcześniej wstaniesz – więcej zrobisz.
Wczesne wstawanie jest zgodne z naturalnym rytmem okołodobowym człowieka, który adekwatnie rozkłada poziom koncentracji w trakcie dnia. Dzięki temu w pracy jesteś efektywniejsza, a wieczorem po pełnym wrażeń dniu, łatwiej się wyciszyć i paść z pozytywnego zmęczenia.
Tim Cook – Apple,
Michelle Gas – Starbucks,
czy Bob Iger – Disnay
wstają prężnie skoro świt o 4:30 dzięki czemu efektywnie zapracowali na swój sukces. Od takich osób z pewnością warto się uczyć determinacji.
Jeżeli w dni robocze budzisz się o 8, w weekend zrób to samo. 

morning

2. BUDZIK

Połóż go w takiej odległości, abyś musiała wstać, aby go wyłączyć. Wstanie na nogi po pierwszym dzwonku skraca Twój czas wybudzania do 10 minut.  Nastawianie kolejnych drzemek nie tylko zabiera czas na pozostałe poranne czynności, ale przede wszystkim ponownie zamykając oczy wydziela się z powrotem hormon snu. Każde kolejne przebudzenie będzie coraz trudniejsze, a uczucie “zamulenia” może się ciągnąć nawet do 4h. Słowem: NIE WARTO.

Kochaj i bądź kochany to każdy dzień będzie dobry

3. WEŹ SIĘ PRZYTUL

Przytulanie się daje poczucie bezpieczeństwa. Daje poczucie oparcia i bycia dla kogoś ważnym. Emocje odpowiadają za chęci do działania lub ich braku. Jeżeli wiesz, że ktoś czeka i możesz na kimś polegać automatycznie masz poczucie motywacji i odpowiedzialności. Przytulanie nie musi dotyczyć drugiej połówki, jeżeli jej nie ma. Domowy towarzysz w postaci psa czy kota to miłość bezwarunkowa i nikt nigdy tak na świecie się nie ucieszy z Twojego powrotu do domu. Emocji nie można wyrzucać w próżnię, należy się cieszyć każdego dnia. Nieszczęśliwy człowiek to ten, który nie docenia. Szczęśliwa osoba cieszy się z rzeczy małych (bo z tego składa się życie) sednem sprawy jest umiejętność przyjmowania gestów, które powodują uśmiech na twarzy. Nie oczekuj, dawaj.

4. ROZTOCZA, BAKTERIE, ALERGENY 

Czy wiesz z kim śpisz? Bynajmniej nie chodzi tu o prywatne preferencje, tak jak Ty uwielbiasz się przewijać w ciepłej kołdrze tak samo tysiącom roztoczy odpowiada taki klimacik. Roztocza nie przepadają za światłem dziennym, dlatego czym prędzej po przebudzeniu otwórz rolety i dobrze przewietrz sypialnię. Wstrząśnij kołdrę i poduszki, niech odparuje z nich ciepło i wilgoć. Mimo że pościel i prześcieradło możesz wyprać w wysokiej temperaturze i zredukować powyższe towarzystwo, tak z materacem trudniejsza batalia. Większość materacy, głównie sprężynowych są idealnym środowiskiem dla rozwoju pleśni, grzybów, bakterii i roztoczy. To co niewidoczne dla oczu każdego dnia oddziałuje na Twój organizm. Jedynym materiałem, który posiada wskazaną cyrkulację powietrza, a wszelką wilgoć odprowadza bokami materaca jest wysokiej jakości piana. Ma działanie przeciwbakteryjne i jest rekomendowana dla alergików. 

Ale najpierw… szklanka wody!

5. WODA

Trzymaj na półce szklankę z wodą i plastrem cytryny. Witamina C w połączeniu z zimną wodą natychmiast orzeźwia i pobudza, bardziej niż kawa. Po przebudzeniu organizm jest odwodniony, a woda przede wszystkim nawadnia, wypłukuje toksyny zalegające w brzuchu z nocy i przygotowuje ciało na trawienie w ciągu dnia. Pobudza metabolizm, dzięki czemu ciało spala więcej kalorii.

Plaster cytryny dodaje smaku, witaminy C i daje poczucie sytości więc zjesz mniejsze śniadanie. Im więcej wody wypijesz tym lepiej funkcjonuje Twój organizm. Woda dostarcza elektrolitów i zawiera przeciwutleniacze, dzięki temu nie dość, że budzisz się rześko to prewencyjnie przeciwdziałasz cukrzycy, nowotworom, czy kamieniom nerkowym
Oprócz tego na półce możesz trzymać spray z wodą (może być buteleczka po kosmetyku np. toniku). Delikatne zraszanie twarzy zimną wodą po przebudzeniu łatwiej postawi Cię na nogi. Działa.

woda
brzuch

6. ZAPROJEKTUJ SWÓJ PORANEK

Przed pójściem spać, zaprojektuj w myślach jak będzie wyglądał Twój poranek. Przemyśl ile potrzebujesz czasu na wykonanie każdej pojedynczej czynności. Prysznic, śniadanie, przegląd prasy, wybór ubrania (najlepiej przygotować rzeczy wieczorem) dzięki temu unikniesz paniki, która generuje stres od samego rana. W konsekwencji robisz wszystko w pośpiechu i jak na złość zabraknie tych przysłowiowych 5 minut, aby zdążyć na autobus lub żeby nie spóźnić się do pracy.

Materac MUSI być wysokiej jakości

7. WYSYPIAJ SIĘ

Na dzień dobry, ogromny wpływ ma materac na którym śpisz. Na kiepskiej jakości materacu albo się nie wyśpisz, albo jeszcze nie wiesz co to znaczy wyspać się taaak dobrze! Szanuj swój kręgosłup, gdyż dźwiga Twój organizm przez całe życie, a jego kondycja odpowiada za to jak szybko zestarzejesz się ortopedycznie.Jakość podłoża na którym śpisz, często odpowiada za jakość Twojego snu. Jakość snu odpowiada za uczucie wypoczęcia i gotowość do działania przez cały dzień.
Obecnie najzdrowszym podłożem dla kręgosłupa, który może zostać zarejestrowany na 8% vacie jako produkt medyczny to termoelastyka. Ma udowodnione właściwości odciążające kręgosłup w trakcie snu jaki i wspierają układ krążenia krwi. Stosuje się je w profilaktyce jak i walce ze schorzeniami anatomicznymi.

JOGA

8. RUSZ SIĘ 

Rano za pewne nie masz zbyt wielkiego entuzjazmu na aktywność fizyczną, ale nic tak skutecznie i tak zdrowo nie budzi do życia jak poranna gimnastyka. Dostarcza zastrzyku energii co najważniejsze endorfin, które pozytywnie nastawiają na cały dzień. W efekcie ubocznym będziesz cieszył się fajną sylwetką co także wpływa na jakość samopoczucia. 

Spokojnie, nie musi być to intensywny trening cardio. Wystarczy luźna rozgrzewka kilka podskoków, przysiadów czy pompek. Ważne, aby ćwiczenia wykonywać przy otwartych zasłonach. Światło dzienne wspomaga wydzielanie kortyzolu, który z kolei odpowiada za pobudliwość. Unikaj gwałtownych ruchów gdyż mogą doprowadzić do urazów dysków kręgowych, które przez noc wchłaniają wodę (dlatego rano człowiek jest odrobinę wyższy) 

Na dzień DOBRY śniadanko, sama przyjemność.

9. ODRAZU UMYJ ZĘBY

Choć większość zapewne wykonuje tę czynność po spożyciu pokarmu, warto odmienić tę kolejność. Przez noc w jamie ustnej gromadzą się szkodliwe bakterie, jeżeli od razu przejdziecie do śniadania będzie to również pożywka dla ów bakterii co w dłuższym efekcie może niekorzystnie wpłynąć na stan uzębienia. 

Umyj zęby od razu po wstaniu z łóżka np. podczas porannego prysznica. Następnie po posiłku wystarczy krótko przeszczotkować zęby lub dokładnie je wypłukać, aby pozbyć się resztek jedzenia.

washing teeths
breakfast

10. ŚNIADANIE MISTRZÓW

Częsty klasyczny błąd przy starcie dnia to węglowodany proste na talerzu. Tosty, bułeczka, croissant to tzw. zapychacze nie zawierające wartości odżywczych.
Sok z kartonu to sam cukier, który również nie działa odżywczo i sycąco jak w przypadku np. soku wyciskanego ze świeżych owoców, które dostarczą Ci mnóstwo witamin i błonnika.  Owsianka z owocami i orzechami to świetne źródło białka i zdrowych tłuszczów. Orzechy włoskie wpływają pozytywnie na korę mózgową, a owsianka jest świetna dla zdrowego trawienia. Oprócz tego zawiera węglowodany złożone, które są stosunkowo wolno trawione dlatego Twoje poczucie sytości i energii starczy na dłużej. Dla wytrawnych smakoszy zdrowym śniadaniem będzie jajecznica ze szpinakiem i szczypiorkiem. Pycha!

Na dzień dobry trzeba zasłużyć

  • nie rób treningu przed snem, wybudzony organizm ciężko uśpić. Wysiłek fizyczny powinien zakończyć się nie później jak o 18/19
  • kawa i energetyki, są zdrowsze zamienniki obydwu pobudzaczy, natomiast stosuj je do godz. 12
  • uzależnienie od social mediów to choroba cywilizacyjna. Na godzinę przed snem, odłóż telefon i laptopa. Nawet jeżeli bezpośrednio tego nie odczuwasz, światło LED zaburza wydzielanie melatoniny, a z tym zaśnięcie.
  • Nie objadaj się na noc, wtedy kiedy będziesz chciał zasnąć, organizm musi pracować, aby przetrawić spożyte kalorie. Organizm wieczorem ma odpoczywać, a nie “pracować”
  • Jeżeli to nie sobota to staraj się nie spożywać alkoholu. Alkohol być może niweluje stres i zaśniesz szybciej, ale jego jakość pozostawia sobie wiele do życzenia. Finalnie nie obudzisz się wypoczęty. Organizm nie wybacza jego zatruwania i szybko Ci o tym przypomni.

Konsekwencja czyni mistrza, w każdej dziedzinie. Dzisiaj postaraj się usystematyzować swoje praktyki dla lepszego jutra i na lepsze dzień dobry. Jak to się zwykło mawiać: “jaki poranek taki cały dzień, jaki poniedziałek taki cały tydzień”, kilka drobnych korekt prowadzących do udanego poranka i dnia może co nie co pozmieniać długofalowo w Twoim życiu. Zdrowe nawyki, odżywianie, czy dbanie o kręgosłup pozytywnie wpłynie na Twoją codzienność i samopoczucie. Nie odkładaj rzeczy na jutro bo czas leci tylko w jedną stronę… Dobranoc czy Dzień dobry? Grunt… aby dobry 🙂

Skoro już wiesz jak zagwarantować sobie przyjemny poranek, sprawdź 10 skutecznych sposobów na łatwiejsze zasypianie https://zamowmaterac.pl/10-porad-dobrego-snu/