Rośliny w sypialni. Od wieków ludzie używają roślin i ziół w medycynie, lecznictwie czy aromaterapii. Wyciągi z aloesu czy rumianku znajdziemy w maściach, balsamach, a nawet zastosowane w materiałach do produkcji pokrowców i materacy ( Wyciąg z aloesu znajdziecie między innymi w materacu Magniflex -Toscana ) a sam zapach kwiatów czy wyciągi z nich przygotowane mają działanie uspokajające, relaksacyjne, czy wprawiające nas w przyjemny nastrój.
Rośliny w sypialni. Rośliny – naturalne oczyszczacze powietrza.
Tak, tak, dokładnie, nie pomyliliście się, obecność roślin w domu pomaga w oczyszczeniu powietrza. Rośliny w sypialni usuwają toksyny, wytwarzają tlen, usuwają dwutlenek węgla, rośliny są swoistymi naturalnymi filtrami powietrza, które w odczuwalny sposób polepszają nasz sen i zapewniają lepszy wypoczynek.
Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 10 roślin, które możecie postawić u siebie w sypialni i cieszyć się ich zdrowotnymi walorami, a co za tym idzie zdrowym, relaksującym snem. Zobaczcie sami!
Wężownica (Sansevieria Trifasciata)
Wężownica, czy też nazywana “srebrnym płomieniem” jak nazywają ją nasi anglojęzyczni koledzy.
Jest rośliną, która nie tylko poprzez ciekawy wzór liści ładnie się komponuje i jest nietrudna w utrzymaniu, ale wedle badań przeprowadzonych przez NASA, wężownica bardzo skutecznie dotlenia pomieszczenia w nocy, usuwa związki benzenu, który odpowiada za obniżenie nastroju, a także utrudnia dotlenienie mózgu.
Świetnie radzi sobie z formaldehydem, który powoduje bezsenność oraz bóle głowy.
Nie musicie się obawiać o skomplikowaną pielęgnację Sansevieria, na szczęście jest to roślina bardzo mało wymagająca. Latem podlewamy ją dwa razy w tygodniu, zimą raz na 2-3 tygodnie. Pochodzi z krajów Afrykańskich więc zimno jej nie służy, temperatura w sypialni nie powinna być niższa niż 14-15 stopni.
Jaśmin
Te niewielkie białe kwiaty o uwodzącym zapachu, często możemy spotkać w aromaterapii.
Działanie Jaśminu jest uspokajające i rozluźniające, a przeprowadzone przez niemieckich naukowców badania wykazały, że wydzielające się z jaśminu molekuły, poprzez płuca trafiają do krwiobiegu, a następnie do mózgu gdzie działają bardzo podobnie do niektórych syntetycznych środków nasennych.
W aromaterapii olejku jaśminowego używa się w leczeniu depresji i stanów lękowych.
Kolejną ciekawostką jest, że sen o kwiatach jaśminu wedle senników wieści o przybyciu ukochanej osoby, tak więc jak tu nie mieć słabości do tego kwiatka:)
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
Urzekający kwiat nazywany skrzydłokwiatem, zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznym długim liściom, pomiędzy którymi wyrastają białe kwiatostany.
Kwiat można podlewać tylko raz w tygodniu, a będzie „pracował” za dwóch.
Jego największą zaletą (oprócz urody) są właściwości przyjazne dla zdrowia. Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji dla człowieka, takich jak m.in. formaldehyd, tlenek węgla, czy ksylen. W tej dziedzinie został nawet doceniony przez ekspertów NASA!
Zwiększa wilgotność powietrza, ofiarując nam swobodne oddychanie w mieszkaniu, zatem można do niego wzdychać pełną piersią.
Bluszcz pospolity (Hedera Helix)
Doprawdy, ciężko nie zwrócić uwagi na gęste długie pędy bluszczu z przepięknymi dwu kolorowymi liśćmi. Efekt „wow” gwarantowany.
Pomysłów na aranżację tej rośliny jest wiele, najefektywniej sprawdza się na wiszących donicach, gdzie z dumą prezentują swą rozpiętość.
Młode egzemplarze stosunkowo szybko się rozrastają, oplatając wszystko, co do nich przylega
Bluszcz w swoim rozroście radzi sobie niemalże sam. Wystarczy podlać raz w tygodniu, nie przepada za zbyt ciepłym środowiskiem, temperatura 12-20 st. C będzie idealna, oświetlenie umiarkowane, najlepiej po drugiej stronie pokoju niż okno.
Badania NASA potwierdziły właściwości oczyszczające rośliny, która eliminuje z powietrza alergeny, tworząc je przyjaznym dla osób ze skłonnościami do uczuleń.
Lawenda, (Lavandula)
Tej Pani przedstawiać nie trzeba, ale warto przypomnieć, że lawenda łagodzi obyczaje. Jej wyjątkowy zapach zmniejsza tętno, uspokaja i relaksuje, dlatego często dekoruje się nią sypialnie, a nawet salony SPA, by rozproszyć atmosferę odpoczynku w całym pomieszczeniu, ciesząc oko przepięknym kolorem.
Udowodniono, że woń lawendy oddziałuje wyciszającą na dzieci, pomagając im w spokojnym zaśnięciu, a rodzicom redukuje stres.
Warto dodać, że jedynymi opornymi na wdzięki lawendy są pająki, sami więc możecie zdecydować, którego gościa preferujecie w swojej sypialni.
Każde piękno lubi reflektory, lawenda również lepiej się odnajduje w miejscach ciepłych i nasłonecznionych z lekkim podlewaniem dla równowagi.
Kozłek Lekarski, (Valeriana officinalis)
Znany również pod nazwą Waleriana z łaciny „Valere” tłumaczy się na „bycie zdrowym”. Największymi adoratorami tej rośliny będą osoby mające problemy ze snem, jak i podatne na sytuacje stresowe.
Zioła kozłka lekarskiego stosowane są jako lek na nerwicę, oddziałują na system nerwowy, działają uspokajająco, jak i również zwalczają bezsenność związaną z dużymi emocjami.
Rozluźnia mięśnie ramion i szyi, czyli newralgicznych miejsc, gdzie kumuluje się napięcie podczas stresu.
Walerianę poza swoimi nieocenionymi walorami leczniczymi, nie można nie docenić nietypowego wyglądu, od łodyg odchodzą stożkowate kwiaty w kolorze bladoróżowym dookoła okraszone niteczkami w tym samym kolorze.
Uwaga, zapach kozłka lekarskiego działa jak afrodyzjak dla naszych kocich przyjaciół.
Gardenia
Ta orientalna roślina, pochodząca z Chin i Japonii, wyglądem jest niemniej piękna jak faworyzowany kwiat kwitnącej wiśni.
Zapach Gardenii nie odstępuje jej wyglądowi, delikatnie naśladuje Jaśmin, jest tak przyjemny, że nie sposób się na chwilę nie zapomnieć, a przynajmniej poddać kojącemu oraz rozluźniającemu działaniu. W medycynie naturalnej kwiat gardenii wykorzystywany jest jako środek uspokajający, sprzyja przyjęciu tzw. postawy Zen, czyli „spokojny umysł”.
Gardenie często służą również jako wystrój wzniosłych uroczystości takich jak np. ślub. Biały kolor niewinności o szlachetnym wyglądzie i obłędnym zapachu, ale coś za coś, pielęgnacja wymaga nieco więcej uwagi, więc polecana jest szczególnie dla fanów florystyki.
Zielistka Sternberga (Chlorophytum Comosum)
To kolejna roślina z grona pracusi. Oprócz tego, że zdobi wnętrze, to w zamian za umiarkowane podlewanie chronić Cię będzie przed szkodliwymi związkami unoszącymi się w powietrzu.
Skutecznie pochłania substancje zawarte w dymie tytoniowym, spalinach, a nawet promieniowaniach elektromagnetycznych.
Zielenistka Sternberga jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Zaskarbiła swoją sympatię nie tylko właściwościami oczyszczającymi, ale też nie jest wymagająca w utrzymaniu. Z łatwością zaadaptuje się w różnych aranżacjach.
Na uwagę na pewno zasługują jej liście-piękne, bogate zazielenienie z jasną konturą. Niepozorny kwiat, ale jakże wdzięczny i ochroni, i ozdobi, daj mu trochę ciepła. Latem śmiało możesz wyeksponować donicę na balkonie, za to zimą, to już muszą być ludzkie warunki, w końcu pochodzi z Afryki.
Gerbera, (Gerbera Jamesonii)
To kwiat o urodzie stokrotki, na samą myśl buzia się uśmiecha, Ale nie bądźmy powierzchowni, gerbera cudownie nadaje się do sypialni, a to za sprawą produkcji tlenu w nocy jednocześnie pozbywa się toksyn z powietrza.
Nietypowe dla roślin rozwiązanie, dlatego tym bardziej jest godna uwagi i troski. Odpowiednio zadbana, wypuszcza kwiaty bez względu na porę roku. Ta troska, nie jest bardziej skomplikowana, aniżeli utrzymać roślinę często zraszając i podlewając, ale bez przesady.
Gleba w doniczce powinna być wilgotna-nie mokra. Jeżeli stawiasz na stonowaną kolorystykę w częściach stałych pomieszczenia tj. ściany, łóżko, dywan, to bogata kolorystyka tego kwiatu doda wnętrzu życia i radości.
Aloes (Aloe Vera)
Aloes, ileż to pochlebnych słów ciśnie się na usta, przy omawianiu tej rośliny. Oczyszcza, filtruje i nawilża powietrze w pomieszczeniu, w którym śpisz.
W nocy pobiera dwutlenek węgla, oddając tlen, zapewnia odpowiednią wilgotność, abyśmy mogli swobodnie oddychać i spokojnie spać. Aby oddać swoje dobrodziejstwo, ustaw ją przy oknie i podlewaj „dietetycznie”.
Odnajdzie się świetnie w każdym wnętrzu, niemniej jednak sztywne, mięsiste liście najlepiej współgrają z nowoczesnym designem. Lecznicze właściwości zwalczają bakterie, wirusy i grzyby dlatego aloes namiętnie wykorzystywany jest w kosmetologii.
Liście aloesu z wielowitaminowym bogactwem miąższu od lat mają właściwości regeneracyjne przy skaleczeniach, oparzeniach, stanach zapalnych, a nawet maseczkach regenerujących skórę twarzy.
Rośliny w sypialni
Mamy nadzieję, że zainteresował Cię temat rośliny w sypialni. Zapraszamy do dyskusji na naszym profilu na Facebooku. Dajcie znać jakie kwiaty i rośliny macie w swoich sypialniach.
Artykuł przygotowany przez Salon materacy w Gdyni