Drzemka w ciągu dnia HIT czy MIT? Ładuje baterie, czy pogłębia zmęczenie?
Pędzący tryb życia i natłok obowiązków sprawiają, że mniej więcej w połowie dnia wyraźnie odczuwasz spadek energii, niezbędnej do sukcesywnego dalszego funkcjonowania. Na pobudzenie, najlepsze krótkie zaśnięcie! Mimo, że przesypiamy średnio aż ⅓ doby, to okazuje się, że w pozostałych ⅔ zmęczenie dopada znienacka i bezlitośnie. Co zrobić z tym fantem? Lepiej zwalczyć to uczucie filiżanką kawy? czy się poddać? Jakie konsekwencje lub korzyści niesie za sobą tzw. szybkie przycięcie komara?

POWER NAP, nie bez powodu nasi anglojęzyczni koledzy nazywają tę czynność “drzemką mocy” dlatego drzemka jest jak najbardziej wskazana jeżeli sam organizm domaga się chwilowego resetu. Wyraźnie daje Ci znać, że pracuje na wysokich obrotach i czas na szybką regenerację, by mógł efektywnie działać dalej. 
W gwoli ścisłości są konkretne zalecenia co do drzemki w ciągu dnia. Aby faktycznie czerpać z niej największe korzyści i żeby nie zaburzyła cyklu okołodobowego.

Podczas snu występują dwie fazy:

  • sen głęboki
  • sen lekki

Bardzo istotne jest, aby drzemka trwała w fazie snu lekkiego i nie wkroczyła w część snu głębokiego. Oznacza to, że idealna drzemka powinna trwać nie dłużej niż 20-30 minut.

Specjaliści z NASA dowiedli, że zaledwie 26-minutowa drzemka, którą ucięli sobie piloci w kabinie statku, zwiększyła ich czujność o 54 proc., a o 34 proc. ich wydajność pracy.”

85% ssaków oprócz snu głównego, ucina sobie drzemkę lub nawet kilka w pozostałym czasie. Ale nie można się tym sugerować 1:1 gdyż każde zwierze ma inne zapotrzebowanie na sen. Sęk w tym, że w życiu ssaków zawsze występowała forma naprzemiennego czuwania w celu ochrony stada przed niebezpieczeństwem.

W obecnych czasach zdrowa drzemka powinna nastąpić w ciągu dnia między godz 12-18 (a najlepiej 13-15) nie później niż 4 godziny przed planowanym pójściem spać.

Drzemka – Padłeś? Powstań!

Drzemka to szybki, zdrowy i skuteczny sposób na błyskawiczną regenerację. Jakie jeszcze jeszcze korzyści z niej płyną?

  • regeneruje komórki ciała
  • wyostrza koncentrację
  • stymuluje kreatywne myślenie
  • daje garść dodatkowej energii
  • skraca zapotrzebowanie snu nocnego
  • reguluje gospodarkę hormonalną
  • redukuje stres
  • polepsza samopoczucie
  • wyostrza zmysły
  • zapobiega chorobom jak zawał serca, udar czy nadciśnienie krwi.

Dobrze dobrany materac może raz na zawsze odmienić jakość i ładunek energetyczny Twojej popołudniowej drzemki. Materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Ma być idealnie dobrany do Ciebie, Twojej sylweki a jego właściwości mają maksymalizować komfort i uczucie relaksu po przebudzeniu. Materace termoelastyczne z nośnością do 170 kg na osobę zapewniają najzdrowsze podłoże dla kręgosłupa i idealnie dopasowują się do kształtu figury. Nie wywierają nacisku zwrotnego więc po przebudzeniu czujesz się jak nowonarodzona, a przecież o to chodzi w całej kwintesencji power drzemki! 🙂

Jak widzicie, nie wszystkie przyjemności w życiu są zakazane. Czasami stanowią fundament witalnego funkcjonowania. Dlatego z pełną premedytacją możesz sobie pozwolić na półgodzinne błogie lenistwo w trakcie dnia, a obudzisz się z podwojoną energią!

Sprawdź także jak się zmobilizować do pracy zdalnej w domu klikają tutaj