Można spać i można się wyspać
Jaki materac wybrać, żeby się dobrze wyspać?
Sen jest jedną z najbardziej naturalnych potrzeb człowieka.
Odpowiedni sen w bardzo dużym stopniu wpływa na długość i jakość życia.
Dobór odpowiedniego materaca często przesądza, czy rano budzisz się wypoczęty, czy jeszcze bardziej zmęczony i “pognieciony” zanim położyłeś się spać.
Pełnowartościowy sen przede wszystkim odpowiada za proces regeneracji w nocy, dzięki czemu za dnia mamy siłę na wykonywanie pracy i niezbędnych czynności. Można uznać, że sen jest katalizatorem życia.
Czy masz wpływ na jakość swojego snu? Oczywiście, że tak.
Istnieją uwarunkowania genetyczne, bezsenność schorzenia kręgosłupa, bóle stawów lub zdarzenia losowe, które wydarzyły się poza naszą kontrolą i wymagają konsultacji ze specjalistą. Natomiast z możliwych rzeczy nabytych możesz z nimi walczyć, koić ból, a w najlepszym wypadku wyleczyć bolesne dolegliwości.
Ile powinien kosztować dobry materac?
Są takie aspekty życia, na których nie warto oszczędzać i na pewno zalicza się do nich zdrowie, szczególnie, że zazwyczaj zwraca się z nawiązką. Lepsze samopoczucie i zdrowy kręgosłup, a więc unikniemy kosztownych wizyt u lekarzy czy fizjoterapeutów.
Nieważne jak bardzo chcielibyśmy wierzyć w różnego rodzaju promocje, okazje i zapewnienia sprzedawców, nie kupisz porządnego materaca do tysiąca złotych.
Dwuosobowy materac, który nie wyrządzi krzywdy Twoim plecom i którego zakupu nie będziesz żałował zaczyna się od ok. 2000 tysięcy złotych.
Pamiętaj, że cena zawiera podatek, koszty produkcyjne, cło (w przypadku zagranicznych producentów), marżę, koszty reklamowe etc. Tak więc w przypadku taniego produktu, to co zostanie po odliczeniach – to materiał z jakiego wykonany jest materac. Czyli delikatnie mówiąc, pozostawia sobie wiele do życzenia. Co gorsza, jego skład może być po prostu szkodliwy dla zdrowia, a więc dokładnie odwrotne przeznaczenie jakiego oczekiwaliśmy.
Dobrej jakości materac powinien spełniać swoją funkcję ok. 10 lat i na tyle też powinna opiewać gwarancja.
Biorąc pod uwagę, że ten tańszy materac w wyniku znacznie szybszego zużycia wymaga częstszej wymiany. Może się okazać, że ten “droższy” w perspektywie lat, okaże się tańszy.
Jakiej twardości powinien być dobry materac?
Otóż wg ortopedów materac nie powinien być ani za twardy ani za miękki. Zapewne znajdą się tutaj również zwolennicy spania na bardzo twardym legowisku, a nawet na podłodze. Niestety takie warunki leżenia powodują nienaturalne ułożenie kręgosłupa, a więc stanowczo niezalecane ze zdrowotnego punktu widzenia. Materac powinien przede wszystkim być ergonomiczny w stosunku do sylwetki oraz proporcjonalnie rozkładanego ciężaru. Co to oznacza? Oznacza to, że naturalnie cięższe partie tj. barki i biodra nie powinny być pod wpływem ciężaru wypychane (co ma miejsce w przypadku np. materacy sprężynowych). Wspomniane partie powinny być wtopione w materac, aby zapewnić anatomiczne ułożenie kręgosłupa dążąc do najzdrowszej postawy oraz całkowitego odciążenia w trakcie snu.
Jaki materac wybrać – sprężynowy czy pianowy?
No cóż materace sprężynowe przeżyły już swoje lata świetności i powinny stanowić już historię, kropka. Niewiele zalet ciśnie się na usta omawiając ten rodzaj wkładu, gdyż znacząco przeważają w nim wady.
Przede wszystkim naprawdę istnieją zdrowsze materiały do spania niż wykonanie wkładu z metalu…
Co szczególnie niezdrowe dla ludzkiego organizmu, to nacisk zwrotny pod wpływem ciężaru ludzkiego ciała, który zaburza krążenie krwi. Dodatkowo w przypadku schorzeń ortopedycznych w przypadku występujących krzywizn, tam sprężyna będzie naciskała najbardziej. Piana termoelastyczna z kolei działa pod wpływem temperatury ciała, a nie na jego ciężaru. Wówczas miejsca schorzeń zostaną “otulone” co powinno przynieść ulgę i zmniejszyć ból.
Ponadto w sytuacji jeżeli różnica wagi użytkowników jest znacząca np. 50kg i 100kg, oboje zapadną się na tą samą głębokość.Na materacu sprężynowym osoba cięższa zapadnie się głębiej przez co osoba lżejsza będzie spała na nierównym podłożu. Materace bonellowe pracują całą powierzchnią. Poruszanie się jednej osoby może wybudzać drugą podczas nocy, a przynajmniej wprowadza dyskomfort.
Piana nie przenosi drgań, wobec czego działanie obu stron materaca działa zupełnie niezależnie.
Podsumowanie
Jeżeli dalej nie wiesz jaki materac wybrać, zawsze dobrym wyborem będzie po prostu materac medyczny.
Obecnie najzdrowszym, całkowicie odciążającym kręgosłup materiałem jest piana termoelastyczna.
To jedyny rodzaj wypełnienia materaca, który może być zarejestrowany jako wyrób medyczny – LEK na kręgosłup.
Uwaga: Jeżeli sprzedawca zarekomenduje Ci materac medyczny, zapytaj o stawkę vat.
Wyroby medyczne sprzedawane są na 8% vacie, jeżeli stawka wynosi 23% oznacza to, że z medycznym ma niewiele wspólnego poza marketingową perswazją.
Dobrej jakości piana nie ma prawa się odkształcać, ani pozostawiać wgłębień. Gwarancja powinna obejmować min. 10 lat.
Dodatkowym atutem jest higieniczność użytkowania. Piana odprowadza wilgoć bokami i nie pozostawia przestrzeni dla rozwoju bakterii, roztoczy, pleśni czy grzybów.
Polski producent Foam Royal specjalizuje się w produkcji materacy medycznych i jako jedyny w kraju posiada certyfikat URS (potwierdzający zgodność z Systemem Zarządzania Jakością dla wyrobów medycznych.). Jest również producentem piany termo- i wysokoelastycznej, w związku z czym mamy gwarancję najwyższej jakości wkładu, a także wieloletniego higienicznego snu.
Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny, sprawdź rośliny dzięki którym wyśpisz się lepiej!