Czy wiesz… Z kim śpisz??

Roztocza w łóżku to duży problem małych organizmów w miejscu, w którym spędzasz przynajmniej 1/3 swojego życia. Mimo, że przez Ciebie są to niemile widziani goście, to one w Twoim towarzystwie czują się fenomenalnie!

Żywią się głównie martwym naskórkiem i tak jak Ty lubią przytulny klimat pod ciepłą kołderką. W tak przytulnym środowisku rozmnażają się w obłędnym tempie. Roztocza należą do rodziny pajęczaków, a ich wielkość jest niewidoczna gołym okiem – osiągają ok. 0,3 mm, za to ich liczebność jest przerażająca! Nawet 100 tysięcy – roztoczy w Twoim łóżku! Ich hulaszczy tryb funkcjonowania negatywnie wpływa na stan Twojego zdrowia, a przede wszystkim dzieci. Ugryzienia pajęczaków oraz ich odchody powodują reakcje alergiczne, spędzające sen z powiek – dosłownie. 

Powodują np:

  • kaszel
  • świąd 
  • duszności
  • chrypkę
  • katar
  • zmiany skórne

JAK WALCZYĆ Z ROZTOCZAMI W ŁÓŻKU?

  1. OTWÓRZ OKNO, NIE ŚCIEL ŁÓŻKA


Perfekcyjna Pani domu by się obraziła ale… nie ściel łóżka odrazu po przebudzeniu! Odsłoń rolety, otwórz okno, zdejmij kołdrę.
Roztocza i bakterie nie lubią światła dziennego, ani świeżego powietrza. Pozwól materacowi “pooddychać” i schłodzić temperaturę pościeli z nocy.
Po kilkunastu minutach porządnie strzepnij kołdrę i poduszki tak, aby napęczniały powietrzem, jednocześnie pozbędziesz się zrzuconego martwego naskórka i kurzu – czyli głównych żywicieli roztoczy.
Odchyl kołdrę do połowy i tak pozostaw do wieczora.

2. UNIKAJ ŁAPACZY KURZU

Wykładzina, choć pod gołą stopą jest przyjemna w dotyku, szczególnie w jesienno zimowe poranki, to dla Twoich milimetrowych wrogów jest równie przyjaznym środowiskiem do życia. Nie oznacza to, że całkowicie musisz rezygnować z dywanów, po prostu rozsądnie wybierz jego rozmiar. Niech będzie poręczny, który możesz z łatwością wytrzepać lub odkurzyć każdego dnia i regularnie prać w wysokiej temperaturze.

Jeżeli decydujesz się na łóżko tapicerowane, podpytaj sprzedawcę o obicie z tkaniny łatwiej w czyszczeniu.
Praktyczniejszym rozwiązaniem i bardzo modnym w aranżacjach w stylu loftowym są łóżka drewniane.

Środowisko idealne do rozwoju patogenów

3. RODZAJ POSŁANIA MA ZNACZENIE

Materac to potencjalne królestwo patogenów. Potencjalnie, gdyż wszystko zależy od jego elementów składowych tj. pokrowiec i wkład.
Wybierz pokrowiec, który będzie łatwy do uprania, wyschnięcia i ponownego założenia, aby jednocześnie nie stracił swojego kształtu!
Najlepiej więc jeżeli jest zapinany na zamek błyskawiczny i jest objęty gwarancją przed deformacją.
Unikaj pokrowców PIKOWANYCH, gdyż choć są przyjemne w dotyku (do pierwszego wyprania) materiał pod wpływem wody może niestety się zbrylować i odkształcić. 

Wkład – na logiczny sposób rozumowania, nie powinien pozostawiać przestrzeni dla rozwoju patogenów. Oznacza to, że nie powinien posiadać pustych komór jak np. materace kieszeniowe. Dodatkowo jeżeli na sprężynę zostanie nałożony materiał izolacyjny w postaci np. filcu, czy utwardzających materiałów, wówczas odprowadzanie wilgoci w tym miejscu jest niemalże niemożliwe. Wilgoć w połączeniu z temperaturą pomieszczenia, pościeli, kocy, a także ciepła ludzkiego ciała jest wymarzonym miejscem do życia pleśni, bakterii czy grzybów, które w następstwie wdychamy każdej nocy…

4. MATERAC PRZECIWALERGICZNY I PRZECIWBAKTERYJNY

Jak się okazuje, zadanie nie należy do najprostszych, ale są na rynku dostępne higieniczne legowiska, które przyniosą ulgę alergikom jak i ułatwią oddychanie osobom zdrowym.
Materiałem, który doskonale odprowadza wilgoć i zapewnia skuteczną wentylację jest piana.
Piana pianie nie równa. Bynajmniej nie chodzi np. o pianę tapicerską, a specjalistyczną o właściwościach leczniczych(!)
Leczniczych, gdyż materiałem, dzięki któremu materac może zostać zakwalifikowany jako wyrób medyczny/lekarstwo dla Twoich pleców i kręgosłupa to piana termoelastyczna.
Natomiast piana wysokoelastyczna również poradzi sobie z utrzymaniem higienicznego stanu legowiska.

Jak upewnić się, że do wyprodukowania materaca zostały użyte najwyższej jakości materiały? Potwierdzają to m.in certyfikaty:

– URS (zgodność z Systemem Zarządzania Jakością dla Wyrobów Medycznych ISO 13485:2016 w zakresie projektowania i produkcji.)

 – Oeko-Tex®100. (świadczący o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych, które mają bezpośrednią styczność ze skórą człowieka)

– 8% vat – potwierdza uznanie właściwości danego produktu jako wyrobu medycznego.